Uykunun neden önemli olduğunu anlamak için vücudunuzu bir dizi hayati işlevi yerine getiren bir fabrika gibi düşünmeniz gerekir. Uykuya daldığınızda vücudunuz gece vardiyası çalışmaya başlıyor:

Hasarlı hücreleri iyileştirmek

Bağışıklık sistemini güçlendirmek

Günün etkinliklerinden kurtarma

Ertesi gün için kalp ve kalp-damar sisteminizi şarj etmek

Hepimiz iyi uykunun değerini biliyoruz ve hepimiz iyi bir gece uykusundan sonra yenilenme duygusunu yaşadık – ve kötü bir gece uykusundan sonra yorgunluk hissini yaşadık. Ancak bunu bildiğimiz halde, yoğun toplumumuzda, birçoğumuz uykudaki sağlık faydalarını gerçekten almak için gerekli olan kaliteli uykuyu almıyoruz.

 

Uyku döngüsünü anlama

Uyku sırasında neler olup bittiğini anlamak, iki tekrar eden aşamadan oluşan uyku döngüsünü anlamak anlamına gelir: REM (hızlı göz hareketi) ve NREM (REM veya hızlı olmayan göz hareketi). Vücudumuzdaki farklı işlevler için her iki faz önemlidir.

NREM uykusu, tipik olarak her gece toplam uykunun% 75-80’ini kaplar. Uykuda sağlığın yararlarından birçoğu NREM uykusu sırasında meydana gelir ve doku büyümesi ve onarımı yapılır, enerji geri kazanılır ve büyüme ve gelişme için gerekli olan hormonlar salınır.

REM uykusu, genellikle her gece toplam uykunun% 20-25’ini kaplar. REM uyku, rüya görüldüğünde, duyguları, hatıraları ve stresi işlemek ve birleştirmek için aklımızda önemlidir. Ayrıca, öğrenmede ve yeni beceriler geliştirmede kullanılan beyin bölgelerini uyarmak için hayati öneme sahip olduğu düşünülmektedir.

REM ve NREM döngüleri gece boyunca birden çok kez kesintiye uğruyorsa – ya horlamadan, gece boyunca sık sık nefes alma veya uyanma güçlükleri – sonra ertesi gün sağlığımızı ve esenliğimizi etkileyebilecek hayati vücut süreçlerini gözden kaçırıyoruz.

Yeterince uyuyamıyorsan ne olur?

Vücudunuz düzgün bir şekilde yeniden şarj etme şansına sahip değilse – REM ve NREM ile bisiklet sürerek – ertesi gün dezavantajlı durumdasınız demektir. Kendini bulabilirsin:

 

Uykulu, huzursuz, bazen depresif hissetmek

İşyerinde yeni bilgileri ele almak, şeyleri hatırlamak veya karar vermek için mücadele etmek

Kilo alımı neden olabilir daha sağlıksız yiyecekler özlem, 

 

Bu gece gece olursa, sinir sisteminize, vücudunuza ve genel sağlığınıza büyük bir yük getirir. Eğer iyi uyumuyorsanız ya da sabah uyandığınızda dinlenmiyorsanız, doktorunuzla konuşmanız ve uyku çalışmasının sizin için uygun olup olmadığını sormanız önemlidir.

Menü