Uyku apnesi, uyurken vücudunuzun nefes almasını durduran bir rahatsızlıktır. Zararlı kısa ve uzun vadeli komplikasyonları olan, 3 erkekten 1’ini ve 6 kadından 1’ini etkileyen potansiyel ölümcül bir durumdur.

Uyku apnesine ne sebep olur?

Üç ana uyku apnesi vardır:

Uyku apnesi hastalarının %80’inden fazlasında bulunan tıkayıcı uyku apnesi (OSA) , genişlemiş ve / veya gevşemiş boğaz kaslarının üst solunum yolunuzu tıkadığı ve havanın akciğerlerinize girip çıkmasını engellediğinde ortaya çıkar.

Merkezi sinir sistemi ile ilişkisi için adlandırılan merkezi uyku apnesi (CSA) , beynin solumaya ihtiyaç duyduğu oksijen eksikliği ve / veya artmış karbon dioksit seviyesi algılayana kadar nefes alması için sinyal vermeyi durdurduğu zaman ortaya çıkar. 

Karışık uyku apnesi (CompSA) , OSA ve CSA’nın birleşimidir.

Sonunda beyniniz nefes almayı durdurduğunuzu algılar ve nefes almaya yetecek kadar uyanmanıza ve tekrar nefes almaya başlamanıza neden olur. Sonra uykuya dalarsın ve döngü tekrar başlar. Uyanmayı hatırlamıyor olsanız bile , bu saatte 120’den fazla kez gerçekleşebilir .

Hayal edebileceğiniz gibi, apneler vücut üzerinde çok sayıda kısa ve uzun süreli problemlere neden olur.

Uyku apnesinin kısa süreli etkileri

Tabii ki apneler, yeterli oksijeni (veya yeterince zehirli karbondioksiti solumayı) sağlanamama tehlikesi doğurur. Apnelerden dolayı ayrıca vücudun sürekli uyanması da uyku yoksunluğuna neden olabilir. Bu, insanların enerjisini ve dikkatini ertesi gün azaltabilir, ruh hallerini ve başkalarıyla olan ilişkilerini olumsuz yönde etkileyebilir ve hafıza kaybı ve yaralanma riskini arttırabilir.

Uyku apnesinin uzun dönem etkileri

Tedavi edilmeyen uyku apnesi, tip 2 diyabetli hastalarda hipertansiyon (yüksek tansiyon) 2 ve kalp yetmezliği, 3’ün yanı sıra daha zayıf glikoz kontrolü gibi diğer kronik ve yaşamı tehdit eden durumlar için artan bir riske bağlanmıştır . 

Uyku apnesini tedavi etmek ve daha sağlıklı olmak için ilk adım, uyku apnesinin belirti ve semptomlarını tanımak ve doktorunuzun taranıp test edilmesini istemektir.

Uyku apnesine sahip insanların yaklaşık % 80’i , kendi gece semptomlarına hiç şahit olamadıkları için  sahip olduklarını bilmiyorlar .

Ortak uyku apnesi belirtileri

Horlama hala erkeklerde ve kadınlarda uyku apnesinin en güçlü belirleyicisi iken, 6 snores yapan herkes buna sahip değildir. Ve daha önemlisi, ona sahip olan herkes hor görmez. Aşağıda diğer yaygın uyku apnesi belirtileri vardır:

Sürekli yorgunluk
Kötü konsantrasyon
Gece terlemeleri
Kilo almak
Enerji eksikliği
Unutkanlık
Cinsel işlev bozukluğu
Geceleri sık idrara çıkma

 

Buna ek olarak, kadınlar genellikle uykusuzluk, sabah baş ağrısı, depresyon ve anksiyete gibi daha hafif, atipik belirtiler gösterirler.  Bu belirtiler sıklıkla depresyon, uykusuzluk veya menopoz yan etkileri gibi yanlış tanılara yol açar. Eğer bu semptomlarınız varsa, uyku apneniz olup olmadığını doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

Menü